Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2020-01-29

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wniosek o urlop – czy konieczne jest dostarczenie go w formie papierowej?

2019-05-23 13:31:56 Artykuł partnera 608


Każdy pracownik na etacie ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z prawem powinien on trwać przez 14 dni, bez przerw. Jak prawidłowo złożyć wniosek o urlop? Czy pracodawca ma obowiązek udzielić go w wybranym przez pracownika terminie?

fot

Jaka forma wniosku o urlop?

Czy wniosek o urlop musi być złożony w formie papierowej? Zgodnie z kodeksem pracy nie ma takiej konieczności. Przepisy nie precyzują, w jakiej postaci wniosek może być złożony. Najczęściej określane jest to przez przepisy wewnątrzzakładowe. Forma wnioskowania zależy od pracodawcy. Zazwyczaj wybiera on postać papierową, gdyż może dołączyć ją wówczas jako załącznik do ewidencji czasu pracy, a w sprawach spornych wykorzystać ją w charakterze dowodu. Jednak forma elektroniczna cieszy się coraz większą popularnością. Informacja o dniach wolnych od pracy musi zostać umieszczona w ewidencji czasu pracy. Jeżeli jest ona prowadzona w formie elektronicznej, wnioski urlopowe można wprowadzać do elektronicznego obiegu dokumentów.

Czy pracodawca musi udzielić urlopu na wniosek pracownika?

Chociaż pracownikowi na etacie przysługuje płatny urlop, pracodawca nie musi udzielić go w wybranym przez pracownika terminie. Dużym ułatwieniem jest plan urlopów w firmie, gdyż pozwala on na rozplanowanie pracy zakładu. Nie jest on jednak dokumentem w pełni wiążącym. Jedynym ważnym dokumentem udzielania urlopu jest wniosek pracownika podpisany przez pracodawcę. Plan urlopów jest nabyciem prawa pracownika do urlopu w danym terminie, jednak bez złożenia wniosku o urlop i uzyskania zgody pracodawcy, pracownik nie może z niego skorzystać. Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia preferowanego przez niego terminu, jednak może zaproponować inny termin. W przypadku, gdy urlop pracownika utrudniłby normalne funkcjonowanie toku pracy, może on odmówić i zaoponować inny, dogodny termin, jednak muszą być do tego jasne i ważne przesłanki. Pracodawca nie ma prawa zdecydować sam, kiedy pracownik skorzysta z prawa do urlopu wypoczynkowego. Aby wysłać pracownika na urlop, wymagana jest jego zgoda. Wyjątkiem jest urlop zaległy. Do jego wykorzystania pracodawca może zobowiązać pracownika bez jego zgody i samodzielnie wyznaczyć termin.

Co powinien zawierać wniosek o urlop i czy można go odwołać?

Podstawowym elementem wniosku o urlop wypoczynkowy jest data planowanego wypoczynku i długość urlopu. Bez względu na formę sporządzenia dokumentu wniosek powinien zostać złożony odpowiednio wcześniej, by pracodawca miał możliwość zorganizowania zastępstwa czy przesunięcia prac. Wzór wniosku wraz z omówieniem znajduje się na stronie: inewi.pl. Pracownik ma prawo do odwołania wniosku o urlop. W tym celu musi złożyć kolejny wniosek o anulowanie wypoczynku. Również pracodawca może odwołać urlop, a nawet – w wyjątkowych sytuacjach – wezwać osobę urlopowaną do pracy. Pracownik nie traci wtedy prawa do wypoczynku i musi je uzyskać do końca roku kalendarzowego.

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi. Forma złożenia wniosku ustalana jest przez pracodawcę. W jego interesie leży, by pracownik wykorzystał urlop, wrócił wypoczęty i w pełni sił do pracy.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Poznajcie topowe kolekcje z wizerunkiem słynnego kota z Facebooka, który wabi się Pusheen
  2020-01-28

  Poznajcie topowe kolekcje z wizerunkiem słynnego kota z Facebooka, który wabi się Pusheen

  Kotka Pusheen to jedna z najpopularniejszych postaci Internetu. Użytkownikom portalu Faceb...

  Wygrana w Mini Lotto w Bielsku-Białej
  2020-01-28

  Wygrana w Mini Lotto w Bielsku-Białej

  W Bielsku-Białej padła wygrana w Mini Lotto

  Prawie połowa azbestu usunięta
  2020-01-27

  Prawie połowa azbestu usunięta

  Obecnie w powiecie bielskim znajduje się ponad 11 tysięcy ton azbestu. Likwidacja niebezpi...

   Popularne Artykuły


   Hotel Westminster. Premiera już 25 stycznia!
   2020-01-22

   Hotel Westminster. Premiera już 25 stycznia!

   Prosta zdawałoby się intryga przeradza się w ciąg niefortunnych zdarzeń zapowiadających na...

   Zmarł Stefan Jakubowski
   2020-01-24

   Zmarł Stefan Jakubowski

   Z przykrością informujemy, że nie żyje Stefan Jakubowski


   Wyłowiono ciało z jeziora
   2020-01-24

   Wyłowiono ciało z jeziora

   Straż zadysponowana do podjęcia ciała z wody

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO