Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Uporządkować gospodarkę odpadami do 2022 roku

2017-04-25 05:00:00 slaskie.pl 2744


Sejmik Województwa przyjął Plan gospodarki odpadami dla Województwa Śląskiego na lata 2016-2022

 

Dokument zawiera między innymi kierunki działań dotyczące kształtowania systemu gospodarki odpadami. Stawia na selektywną zbiórkę u źródła, na rozwój Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz gospodarkę tzw. obiegów zamkniętych.

Plan gospodarki odpadami zawiera także harmonogram, określenie podmiotów odpowiedzialnych i sposobu finansowania zadań wynikających z przyjętych kierunków działań. Wskazuje regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Zawiera także plan zamykania instalacji niespełniających wymagań ochrony środowiska. Warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji dotyczących odpadów komunalnych ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest ujęcie ich w planie inwestycyjnym.

Zgodnie z dokumentem, województwo śląskie zostało podzielone na trzy regiony gospodarki odpadami. Działa w nich łącznie 29 instalacji do przetwarzania odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz 17 instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Zdaniem członka Zarządu Województwa Śląskiego Henryka Mercika, ze względu na specyfikę województwa istotne było staranne przygotowanie dokumentu. Został on określony przez Ministerstwo Środowiska jako wzorcowy i bardzo dobry pod względem merytorycznym. Henryk Mercik podkreślił także jego znaczenie dla centralnej części województwa. „Ze względu na metropolię nasz plan gospodarki odpadami był skomplikowany i trudny. Mam nadzieję, że to także solidny krok naprzód w realizacji wymogów UE z zakresu gospodarki odpadami” – powiedział.

Zgodnie z prognozami z roku na rok będzie wzrastać masa odpadów komunalnych w województwie. W 2016 roku statystyczny mieszkaniec wytworzył ok. 362 kg odpadów, w 2022 ta masa może wzrosnąć do ok. 382 kg.

Według ostatnich badań Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach w latach 2011-2013 w województwie śląskim wytwarza się najwięcej odpadów kuchennych, organicznych (ok. 24%), na dalszych miejscach znajdują się papier (ok. 15%), tworzywa sztuczne (ok. 13%) oraz szkło. Te materiały w znacznej części są stosowane do produkcji opakowań.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko
    2026-06-23

    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Nowe nabory w Bielsku-Białej. Magistrat szuka pracowników i zapowiada ważny konkurs

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji
    2026-06-23

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji

    Więcej kontroli na Bielskich Drogach. Trwają wzmożone działania Policji

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem
    2026-06-23

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem

    Nocna jazda hulajnogą zakończona groźnym upadkiem. 14-latka trafiła pod opiekę medyków

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO