Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2020-05-26

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Idzie wiosna. Czy oczyszczacze powietrza są nam teraz potrzebne?

2020-04-01 23:17:20 Artykuł Partnerski 338


klarta stor salon

W ostatnim czasie temperatury za oknem przekraczają 10 st. C, a więc można odnieść wrażenie, że rozpoczyna się wiosna. Czy oznacza to, że sezon smogowy jest już za nami i możemy cieszyć się czystym powietrzem, a oczyszczacze schować do szafy?

Smog w marcu

W Polsce główną przyczyną smogu jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia wytwarzane przez domowe piece i kotły grzewcze. Gdy temperatury za oknem wzrastają, nie musimy już tak intensywnie ogrzewać budynków, co skutkuje redukcją emitowanego smogu. Jednak w marcu sezon grzewczy wciąż trwa, gdyż na zewnątrz nie jest aż tak ciepło, aby temperatura w domach utrzymywała się w granicach 20 st. C. 

Ponadto miesiąc ten charakteryzuje dość duża zmienność pogody, a kiedy robi się trochę chłodniej, znów ogrzewamy budynki mocniej, co oznacza wzrost emisji smogu. Potwierdzeniem tego są dane o stężeniu pyłu zawieszonego w polskich miastach w marcu z lat ubiegłych.

Wykres pyłu PM2,5 ze stacji przy ul. Partyzantów, Bielsko-Biała w okresie 30.03-01.04.20, źródło: www.powietrze.gios.gov.pl

Dla przypomnienia dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM2,5 to 25 μm/m³. W marcu tego roku do przekroczenia go doszło w Bielsko-Białej wielokrotnie.

Warto także pamiętać, iż niska emisja to główne, lecz nie jedyne źródło smogu. Na kontakt z jego składnikami poza sezonem grzewczym narażone są przede wszystkim osoby zamieszkałe w pobliżu ruchliwych ulic. Liczne badania potwierdzają, iż ekspozycja na zanieczyszczenia komunikacyjne zwiększa ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, w tym choroby Alzheimera.

Pylenie roślin i inne alergeny

O ile wiosną stężenie smogu stopniowo spada, to niektórych zanieczyszczeń jest w powietrzu coraz więcej. Mamy tutaj na myśli pyłki roślinne, które dla wielu z nas nie mają znaczenia, jednak dla alergików stanowią spory problem. W marcu we znaki dają się przede wszystkim drzewa, w tym często uczulające olcha, leszczyna, wierzba i brzoza. Pyłki są obecnie nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynków, zwłaszcza jeśli ładna pogoda skłania nas do częstszego otwierania okien. 

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 White, źródło: Klarta.pl

W przypadku alergii na pyłki oczyszczacz powietrza powinien być wykorzystywany przez cały sezon pylenia. Osoby uczulone na pleśnie, sierść czy roztocza kurzu domowego postąpią właściwie, jeśli w ogóle nie będą rezygnować z jego użytkowania, ponieważ z tymi alergenami mamy styczność cały rok. Oczywiście, nie każdy oczyszczacz powietrza pomoże przy alergii. Najlepszym wyborem jest urządzenie wyposażone w filtr HEPA np. oczyszczacze powietrza Klarta z https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/, gdyż to właśnie ta technologia wykazuje najwyższą skuteczność w usuwaniu alergenów.

Filtr HEPA zatrzymuje nie tylko pyły smogowe, ale też unoszące się w powietrzu alergeny, kurz czy bakterie i wirusy. W połączeniu z filtrem węglowym, zestaw usuwa zanieczyszczenia pyłowe oraz gazowe. Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są we wspomniany zestaw, a więcej o samych oczyszczaczach i firmie Klarta można przeczytać w artykule https://cyfrowa.rp.pl/sponsorowane/42316-polska-klarta-wie-jak-dbac-o-zdrowe-powietrze.

Pozostałe zanieczyszczenia obecne w powietrzu

Smog i alergeny to nie jedyne zanieczyszczenia, które trafiają do naszych organizmów wraz z wdychanym powietrzem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niemal w każdym budynku obecne są źródła lotnych związków organicznych. LZO, z których spora część wykazuje działanie rakotwórcze, występują w środkach czystości, chemii budowlanej, meblach, a nawet kosmetykach. O ich szkodliwości świadczyć może m.in. fakt, iż osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają średnio o 17% niższą wydolność płuc niż ludzie pracujący w innych zawodach.

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor z owczarkiem szkockim Collie, źródło: Klarta.pl

Lotne związki organiczne to substancje gazowe, dlatego filtr HEPA w walce z nimi jest całkowicie nieskuteczny. Na szczęście technologia ta często stosowana jest w połączeniu z filtrem węglowym, który zapewnia wysoki stopień ochrony przed szkodliwymi gazami. Węgiel aktywny radzi sobie również z neutralizacją brzydkich zapachów oraz gazowymi składnikami dymu tytoniowego.

Dym papierosowy to kolejny typ zanieczyszczeń, z którym stykamy się przez cały rok. Oczywiście, żaden oczyszczacz powietrza nie sprawi, że palenie stanie się nieszkodliwe dla samego palacza i osób w jego otoczeniu. Pozwoli jednak szybko oczyścić powietrze z dymu, przez co jego składniki nie będą osadzały się na meblach tapicerowanych i wykładzinach, czego skutkiem jest pozostawianie na nich brzydkiego i trudnego do usunięcia zapachu. Oczyszczenie powietrza zwiększy też bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z pomieszczenia po palaczu.

Podsumowanie 

W marcu ciągle jesteśmy narażani na kontakt ze smogiem pochodzącym z domowych pieców. Co więcej, nawet po zakończeniu sezonu grzewczego w powietrzu obecne są różne zanieczyszczenia. Stosowanie oczyszczacza może zatem okazać się dobrym pomysłem również wiosną - aktualną cenę można sprawdzić na Skąpiec.pl - https://www.skapiec.pl/site/cat/375/comp/869976957. Dotyczy to w szczególności alergików, którzy o tej porze roku są najbardziej narażeni na kontakt z pyłkami roślinnymi.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Müller: najpóźniej w środę ogłoszenie kolejnych etapów odmrażania gospodarki
  2020-05-26

  Müller: najpóźniej w środę ogłoszenie kolejnych etapów odmrażania gospodarki

  Powinny być już wskazane konkretne daty dotyczące odmrażania kolejnych obszarów życia społ...

  Esperal Kraków - jak działa i ile kosztuje wszywka w Małopolsce?
  2020-05-25

  Esperal Kraków - jak działa i ile kosztuje wszywka w Małopolsce?

  Esperal zawierający disulfiram jest wykorzystywany w trakcie terapii alkoholowej. Tak jak ...

  Ulica Schodowa czeka na wykonawcę projektu
  2020-05-25

  Ulica Schodowa czeka na wykonawcę projektu

  Ulica Schodowa, odchodząca bezpośrednio od bielskiego Rynku, jest jedną z klimatycznych ul...

   Popularne Artykuły


   25. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Bielsku-Białej
   2020-05-22

   25. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Bielsku-Białej

   Dzisiaj przypada 25. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Bielsku-Białej

   Bielsko-Biała: Krok do modernizacji amfiteatru
   2020-05-20

   Bielsko-Biała: Krok do modernizacji amfiteatru

   Ruszyła długo oczekiwana inwestycja w Lipniku. Mowa o rekonstrukcji amfiteatru

   Bielsko-Biała: Powstała koncepcja modernizacji pływalni Panorama
   2020-05-22

   Bielsko-Biała: Powstała koncepcja modernizacji pływalni Panorama

   Powstała koncepcja modernizacji pływalni Panorama przy ul. Marii Konopnickiej 5. Projekt z...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO