Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Eko-Słupki poinformują o stanie powietrza atmosferycznego

2019-10-12 09:18:32 UM Bielsko-Biała 2349


W celu poszerzenia monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego Urząd Miejski zlecił zainstalowanie 30 nowoczesnych czujników na terenie Bielsku-Białej

fot. UM B-B

W celu poszerzenia monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego Urząd Miejski zlecił zainstalowanie 30 nowoczesnych czujników na terenie Bielsku-Białej. Są to Eko-Słupki (20 sztuk) montowane w przestrzeni miasta oraz czujniki firmy SYNGEOS (10 sztuk) montowane na budynkach szkół i przedszkoli. Czujniki te zastąpią poprzednią aparaturę pomiarową. Pracujące do tej pory urządzenia zlokalizowane są w centrum i nie uwzględniają emisji z pozostałych terenów miasta.

Eko-Słupek służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła LED. Przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie bieżących, możliwych do zdefiniowania pomiarów stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3), formaldehydy, w zależności od modelu zainstalowanego w danej lokalizacji. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe, oparte o mikrokontrolery i aplikacje mobilne, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami w technice sensorowej.

Eko-Słupki z poszczególnych lokalizacji na terenie miasta podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej Miasta Bielsko-Biała w celu przesyłania szczegółowych danych pomiarowych do głównego centrum zarządzania, gdzie poprzez dedykowaną aplikację - panel administracyjny - dane te mogą być na bieżąco wyświetlane oraz gromadzone i wykorzystane do analizy zanieczyszczeń na wybranym obszarze miasta. Służby miejskie uzyskają również dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwoli na odczytywanie ich w trybie rzeczywistym i umożliwi skuteczne reagowanie na zanieczyszczanie środowiska poprzez szybszą eliminację źródeł zanieczyszczeń.

Eko-Słupki posiadają na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne dane pomiarowe.

Eko-słupki są już sukcesywnie instalowane w różnych częściach miasta. Obecnie przygotowanych jest 15 lokalizacji, pozostałych 5 będzie wyznaczonych w trakcie trwania sezonu grzewczego.

Sensory firmy SYNGEOS służą do pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą następujących danych pomiarowych: temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Czujniki te będą zainstalowane do 15 listopada 2019r. W najbliższej przyszłości informacja z pomiarów sensorów SYNGEOS będzie dostępna na platformie internetowej pod adresem: www.syngeos.pl.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko
    2026-06-23

    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Nowe nabory w Bielsku-Białej. Magistrat szuka pracowników i zapowiada ważny konkurs

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji
    2026-06-23

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji

    Więcej kontroli na Bielskich Drogach. Trwają wzmożone działania Policji

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem
    2026-06-23

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem

    Nocna jazda hulajnogą zakończona groźnym upadkiem. 14-latka trafiła pod opiekę medyków

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO