Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2017-08-21

Bądź na bieżąco


reklama

Pilnuj telefonu

2017-07-31 05:00:00 www.kurier.pap.pl 1617


Zawsze wylogowuj się z aplikacji w smartfonie. Złodziej kontrolujący twój telefon może przejąć kontrolę nad twoim kontem

Większość Polaków posiadających konto bankowe deklaruje, że ma świadomość istnienia form płatności z wykorzystaniem telefonu komórkowego – stwierdzają autorzy raportu NBP „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że – jak dotąd - bardzo nieliczna grupa używa technologii mobilnych (5 proc. w przypadku płatności zdalnych z wykorzystaniem aplikacji oraz 3 proc. telefonem).

W dużej mierze zależy to od wieku – im młodsze osoby, tym częściej znają i korzystają z nowoczesnych form płatności.

Opublikowany w lutym tego roku raport podkreśla, że niemal wszyscy użytkownicy kont internetowych wykorzystują jego dwie kluczowe funkcjonalności: monitorowanie stanu konta i historii transakcji oraz dokonywanie płatności przez internet.

Eksperci banku centralnego zaobserwowali, że mniej powszechne operacje, jak doładowywanie telefonu przez konto internetowe, zakładanie lokat i kupowanie jednostek uczestnictwa są teraz rzadziej wykonywane niż w 2009 roku. Autorzy raportu wiążą to z faktem, że samo korzystanie z konta przez internet stało się bardziej powszechne, a co za tym idzie – zmienił się profil osób korzystających z kont. Wcześniej z kont korzystało więcej „pionierów” mocno zaawansowanych finansowo, obecnie są to również osoby mniej zaawansowane, więc rzadziej korzystające z lokat i funduszy inwestycyjnych.

Mimo że dokonując bezgotówkowych operacji finansowych, częściej posługujemy się komputerem niż telefonem, dbajmy o swoje telefony. Zdarza się czasem zapominalskim, że pozostają zalogowani do mobilnych aplikacji banków nawet wtedy, kiedy już z nich nie korzystają. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy stracimy komórkę, złodziej przejmuje kontrolę nie tylko nad urządzeniem, ale także może wejść na nasze konto bankowe poprzez bankowość mobilną. Uważajmy więc na to, co dzieje się z telefonem i zawsze wylogowujmy się z aplikacji w smartfonie.

Przypomnimy przy okazji jeszcze raz: nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej przez telefon. Bank nigdy nie prosi klienta o login i hasło do konta internetowego ani telefonicznie, ani mailowo.

I jeszcze trzy rady dla posiadaczy telefonów.

Po pierwsze - weryfikuj kody SMS. Cyberprzestępcy dysponujący obcym rachunkiem do potwierdzenia operacji potrzebują kodu z SMS. Jeśli haker poznał numer telefonu właściciela konta, może także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku. Pamiętaj, aby dokładnie czytać takie SMS-y i sprawdzać, czy zgadzają się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.

Po drugie – wykup usługę j bankowe powiadomienia SMS. Dodatkowe wiadomości SMS od banku, które informują o zmianach na rachunku, są płatne (kilkadziesiąt groszy za 1 SMS lub miesięcznie stałą kwotę). Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad kontem i tym, co się na nim dzieje, możesz włączyć taką usługę – jeśli coś dziwnego zacznie dziać się na rachunku, szybko to zauważysz i będziesz mógł odpowiednio zareagować.

Po trzecie - kontaktuj się z bankiem w razie potrzeby. Zdarza się, że dostajemy jakąś dziwną wiadomość SMS związaną z naszym kontem bankowym. Jeśli mamy choć cień podejrzenia, zadzwońmy do banku, aby to zweryfikować (i ewentualnie zablokować dostęp do konta czy karty płatniczej).

www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Oszuści znaleźli nową metodę
  2017-08-16

  Oszuści znaleźli nową metodę

  Oszuści znaleźli nową metodę. Uwaga na... terminale płatnicze. Policja ostrzega

  Płatność na telefon
  2017-07-21

  Płatność na telefon

  Jesteśmy w światowej czołówce nowoczesnych technologii w bankach

  Nowa ustawa abonamentowa. Projekt jest już gotowy
  2017-07-14

  Nowa ustawa abonamentowa. Projekt jest już gotowy

  - Składka będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki...

   Popularne Artykuły


   Uwaga, wydano 2 stopień zagrożenia
   2017-08-19

   Uwaga, wydano 2 stopień zagrożenia

   Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Ogłoszono 2 stopień zagrożenia

   Podsumowanie długiego weekendu na drogach
   2017-08-16

   Podsumowanie długiego weekendu na drogach

   W tym czasie blisko 400 mundurowych, w tym 127 policjantów z drogówki oraz 256 policjantów...

   Zbliżają się 43. Dni Czechowic-Dziedzic
   2017-08-18

   Zbliżają się 43. Dni Czechowic-Dziedzic

   Przed nami 43. Dni Czechowic-Dziedzic. Na wszystkich gości czekać będą koncerty znanych ze...

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO