Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2019-07-18

Bądź na bieżąco


reklama

Podnośnik samochodowy - jaki wybrać?

2019-07-08 15:07:33 Artykuł partnera 305


fot

Podnośnik samochodowy to niezbędny element ekwipunku każdego kierowcy i mechanika. Standardowy lewarek samochodowy, który włączony jest do fabrycznego wyposażenia auta, jest niewygodny nawet do zwykłej wymiany koła. Do bardziej skomplikowanych napraw warto zaopatrzyć się w podnośnik z wyższej półki.

Lewarek samochodowy

Lewarek samochodowy jest najmniej skomplikowaną formą podnośnika. To podtyp podnośnika trapezowego. Posiada jedynie 2 ramiona, dlatego służy jedynie do podnoszenia określonego typu aut. Zakres jego możliwości zazwyczaj kończy się na wymianie koła.

Inne rodzaje podnośników

 1. Podnośnik trapezowy - dzięki 4 ramionom ma solidniejszą podstawę niż zwykły lewarek, ale jego niewielkie rozmiary wciąż uniemożliwiają pracę z większymi gabarytami. Korzysta się z niego za pomocą korby. Jest to nieoptymalny sposób obsługi, ponieważ podczas podnoszenia mogą powstać przeciążenia, które mogą przewrócić podnośnik. 
 2. Podnośnik nożycowy - skonstruowany jest z kilku podnośników trapezowych ułożonych jeden na drugim. Chociaż budowa jest bardziej skomplikowana od poprzedników, to nie daje lepszych wyników. Mała powierzchnia podstawy podnośnika, niestabilność oraz spore rozmiary sprawiają, że kierowcy częściej sięgają po zwykły lewarek samochodowy lub podnośnik trapezowy.
 3. Podnośnik samochodowy bałwanek - typ podnośnika pneumatycznego, który zapewnia dużą stabilność oraz krótki czas wznoszenia. Do jego użycia niezbędne jest dodatkowe wyposażanie wspomagające.
 4. Podnośnik samochodowy żaba - nietypowa nazwa pochodzi od specyficznej konstrukcji podnośnika, która przypomina nogi żaby. W praktyce jest to kolejny podnośnik pneumatyczny, który umożliwia proste i szybkie unoszenie i opuszczenie samochodu. Posiada dużą podstawę, która bezpośrednio zwiększa stabilność urządzenia. Dzięki temu prawdopodobieństwo wywrócenia się podnośnika jest dużo niższe. 

Z wymienionych powyżej podnośników optymalnym wyborem do garażu jest podnośnik samochodowy żaba. Sprawdzi się zarówno przy prostych czynnościach takich jak wymiana koła, ale także nada się do bardziej skomplikowanych napraw jak np. wymiana tłumika, czy przegląd podwozia. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom łatwo znaleźć dla niego miejsce nawet w najmniejszym garażu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę czy urządzenie posiada koła jezdne. W znaczny sposób ułatwiają one przemieszczanie się pod pojazdem.

Kolejny podział podnośników

Podnośniki samochodowe można również podzielić ze względu na to, jak napęd jest przenoszony oraz jaka siła unosząca jest wytwarzana. 

Możemy wyróżnić:

 1. Podnośnik ręczny - ich główną zaletą są kompaktowe rozmiary, dzięki którym sprzęt zmieści się w bagażniku. Dużym minusem jest to, że powstające siły podczas podnoszenia sprawiają, że lewarek może się osunąć i przewrócić.
 2. Podnośnik hydrauliczny - posiadają dużą, stabilną podstawę, która gwarantuje, że podnośnik się nie przewróci. Do obsługi używamy zazwyczaj długiej dźwigni.
 3. Podnośnik elektryczny - uznawany za najbardziej stabilny. Podczas podnoszenia siła skierowana jest tylko do góry, co równoważy siłę ciążenia podnoszonego samochodu.

Poradę o rodzajach podnośników dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi akcesoriami dla samochodu.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Ważne zmiany od dzisiaj!
  2019-07-15

  Ważne zmiany od dzisiaj!

  Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej informuje, iż w dniu 15.07.2019 r. zostanie wprowadzo...

  Piękne i unikalne
  2019-07-13

  Piękne i unikalne

  Piękne i unikalne pojazdy zaparkują dzisiaj na placu Ratuszowym

  Wzmożone działania Policji
  2019-07-09

  Wzmożone działania Policji

  Podczas akcji stróże prawa wystawią kilkanaście punktów kontrolnych, będą dynamicznie zmie...

   Popularne Artykuły


   95 urodziny Marii Koterbskiej
   2019-07-12

   95 urodziny Marii Koterbskiej

   Maria Koterbska, wielka dama polskiej piosenki, 13 lipca ukończy 95 lat

   Operacja Południe 2019
   2019-07-13

   Operacja Południe 2019

   W samo południe głównymi ulicami Bielska-Białej przejechała parada Operacji Południe

   Wyjątkowa lekcja historii
   2019-07-16

   Wyjątkowa lekcja historii

   Zapraszamy mieszkańców oraz turystów na spotkania poświęcone historii, które poprowadzi dr...

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO