Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2018-07-20

Bądź na bieżąco


reklama

63. Rajd Wisły coraz bliżej

2017-09-01 05:00:00 Rajd Wisły 1069


Już 23 września wystartuje 63. edycja Rajdu Wisły – jednej z najstarszych tego typu imprez w naszym kraju

foto: SN

Wiele poprzednich edycji Rajdu Wisły zapadło kibicom w pamięć, ale takiej jak tegoroczna jeszcze nie było. W tym sezonie, na trasach organizowanej już po raz 63. imprezy, będzie się toczyć rywalizacja aż w trzech cyklach: Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, MOTUL Historycznych Rajdowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

Start tegorocznego Rajdu Wisły zaplanowano na 23 września o godzinie 8:32. Fakt, iż impreza jest jednocześnie rundą trzech różnych mistrzostw sprawia, że w zawodach weźmie udział jeszcze większa liczba załóg niż w latach poprzednich. Tym samym harmonogram rajdu będzie bardzo napięty, więc podczas tej edycji nie zdecydowano się na zorganizowanie tradycyjnej ceremonii startu na placu Hoffa w Wiśle. Do sportowej rywalizacji zawodnicy wystartują bezpośrednio z parku serwisowego, zlokalizowanego na terenie Kompleksu Zagroń w Istebnej, który wraz z Pensjonatem Groń będzie bazą rajdu.

Organizator zawodów, czyli obchodzący w tym roku 93-lecie działalności Automobilklub Śląski, przygotował trzy odcinki specjalne, które będą pokonywane w trzech pętlach. Ich trasy wytyczono na malowniczych, ale krętych i bardzo wymagających asfaltowych drogach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Jak zawsze w Rajdzie Wisły oesy będą stanowić duże wyzwanie dla rajdowych załóg. Wąskie trasy „Wisełki” praktycznie nie pozostawiają miejsca na błąd, a w rywalizacji zdecydowanie ważniejsze są precyzja jazdy i umiejętność pokonywania licznych, trudnych zakrętów, niż moc samochodu.

Pierwszą z prób sportowych będzie liczący 6,35 km długości odcinek Koniaków, którego start zlokalizowano około 3,5 km od parku serwisowego. Na tym oesie próbą dla kierowców może być szybki fragment wiodący w dół, na którym będzie trzeba precyzyjnie pokonać dwie szykany. Następnie zawodnicy będą się ścigać na najdłuższym w rajdzie odcinku Kiczora. Tutaj zawodnicy będą musieli zwrócić uwagę na zmieniającą się nawierzchnię, bowiem na dystansie 8,24 km czekają na nich fragmenty z przyczepnym asfaltem, jak również wyjątkowo śliskim. Trzeci z odcinków 63. edycji Rajdu Wisły to Kozińce. Trasa o długości 2,74 km wiedzie niemal w całości pod górę, więc na tym oesie podstawą będzie płynna jazda. Odcinki Koniaków i Kiczora zawodnicy pokonają trzykrotnie, a na próbie Kozińce będą się ścigać dwa razy. Łączny dystans wszystkich oesów to 49,25 km. Pierwsza załoga na mecie rajdu, zlokalizowanej na placu Hoffa w Wiśle, spodziewana jest o 17:11.

Kibice powinni pamiętać o tym, że odcinki Rajdu Wisły wytyczone są na trudno dostępnych drogach. Stąd też punktów widokowych, do których będzie można dojechać samochodem, nie ma zbyt dużo, a w wiele miejsc będzie się można dostać wyłącznie pieszo. Warto wziąć to pod uwagę i zaplanować odpowiednią ilość czasu na dotarcie do wybranego punktu. Ze względów bezpieczeństwa na najwęższych partiach trasy organizatorzy wyznaczą miejsca, które nie będą dostępne dla kibiców.

Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 15 września. Pełną listę załóg, które powalczą w Rajdzie Wisły, poznamy w poniedziałek, 18 września, kiedy to organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.

Andrzej Szkuta, dyrektor 63. Rajdu Wisły:
– Na przestrzeni lat Automobilklub Śląski organizował Rajd Wisły w różnych wariantach, ale w takiej formie jeszcze Wisły nie przeprowadzaliśmy. W tym roku czeka nas nie lada wyzwanie, ale wierzę, że to krok w dobrą stronę, bo w ten sposób, razem z zawodnikami, zapewnimy kibicom wiele wrażeń i emocji. Największą nowością jest fakt, że tegoroczna edycja jest rundą trzech niezależnych cykli. Na malowniczych trasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego będzie można podziwiać zawodników startujących w MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, załogi walczące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oraz kierowców i pilotów uczestniczących w Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Ci ostatni po raz pierwszy będą rywalizować nie w otwartym ruchu drogowym, lecz na zamkniętych odcinkach specjalnych. Już dziś zapraszam wszystkich do kibicowania na odcinkach 63. Rajdu Wisły. Zapewniam, że będzie co oglądać i każdy znajdzie coś dla siebie w ten wrześniowy weekend.

Harmonogram 63. Rajdu Wisły (23 września) – 3. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:

8:32 – start rajdu (Istebna, Kompleks Zagroń)
8:45 – OS1: Koniaków (6,35 km)
9:18 – OS2: Kiczora (8,24 km)
10:31 – OS3: Kozińce (2,74 km)
11:16 – Serwis A: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
11:59 – OS4: Koniaków (6,35 km)
12:32 – OS5: Kiczora (8,24 km)
13:45 – OS6: Kozińce (2,74 km)
14:30 – Serwis B: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)
15:13 – OS7: Koniaków (6,35 km)
15:46 – OS8: Kiczora (8,24 km)
17:11 – ceremonia mety (Wisła, plac Hoffa)


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Auto na dachu, a gdzie kierowca?
  2018-07-17

  Auto na dachu, a gdzie kierowca?

  Obok wywróconego pojazdu stał nietrzeźwy mężczyzna twierdząc, że był pasażerem. Policjanci...

  Sezon SMT na półmetku
  2018-07-16

  Sezon SMT na półmetku

  W niedzielę 29 lipca odbędzie się 4. runda Samochodowych Mistrzostw Tychów.

  Ceny paliw na stacjach nadal mogą rosnąć
  2018-07-15

  Ceny paliw na stacjach nadal mogą rosnąć

  E-petrol.pl: W ostatnich dniach byliśmy świadkami wyraźnego ruchu zwyżkowego. Ceny benzyny...

   Popularne Artykuły


   Pendolino roztrzaskało auto
   2018-07-13

   Pendolino roztrzaskało auto

   Pendolino roztrzaskało auto na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Pszczynie. Opóźnione ...

   W nocy rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy!
   2018-07-19

   W nocy rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy!

   Rzeka Biała przekroczyła stan ostrzegawczy. 18 cm brakuje do stanu alarmowego!

   Czy ktoś rozpoznaje sprawców?
   2018-07-16

   Czy ktoś rozpoznaje sprawców?

   Śledczy poszukują trzech młodych mężczyzn. Wizerunki sprawców zarejestrowały kamery sklep...

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO