Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2019-03-26

Bądź na bieżąco


reklama

Znamy nominowanych do „Złotych Masek”

2019-03-15 05:00:00 slaskie.pl 2289


Teatr Polski w Bielsku-Białej i Teatr Lalek Banialuka otrzymały nominacje do Nagród Teatralnych "Złote Maski"

 

fot. slaskie.pl

W 51. edycji do Nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim kandydują przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

W obecnej edycji przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo – rola kobieca, aktorstwo – rola męska, aktorstwo – rola wokalno-aktorska, reżyseria scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji - i zostanie wyłonionych 2 laureatów - w kategorii nagroda specjalna.

Nominowani do Nagród Teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2018:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

„Pod presją” Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
„Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.
„Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Tuwim i …” według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.
„Morze ciche” Jeroen’a Van Haele w reżyserii Łukasza Zaleskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.
„Staś i zła noga” Tomasza „Spell’a” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA

Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanna Bojda w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Maria Bieńkowska za rolę Pani Heleny Alving w spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA

Mariusz Ostrowski za rolę Zdzisława Najmrodzkiego w spektaklu „Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii i według scenariusza Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Grzegorz Dowgiałło za rolę Stańczyka w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Michał Rolnicki za rolę Księdza Flynna w spektaklu „Wątpliwość” J.P. Shanley’a w reżyserii i opracowaniu muzycznym Norberta Rakowskiego w koprodukcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz za rolę Złej Nogi w spektaklu „Staś i Zła Noga” Tomasza „Spell’a” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Kategoria AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA

Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego i za rolę Angioliny w spektaklu „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Alona Szostak za rolę Bony Sforzy w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Mariusz Kilian za rolę Sergieja Sznurowa w spektaklu „Miłość w Leningradzie” w reżyserii i według scenariusza Łukasza Czuja w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Kategoria REŻYSERIA

Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu „Pod presją” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Agata Puszcz za reżyserię spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Adam Ziajski za reżyserię spektaklu „Spójrz na mnie” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Kategoria SCENOGRAFIA

Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz za scenografię do spektaklu „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii i opracowaniu Jakuba Roszkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.
Katarzyna Borkowska scenografię do spektaklu „Himalaje” Dariusza Kortko, Marcina Pietraszewskiego i Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Sevil Gregory za scenografię do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
Iwona Woźniak wraz z Zespołem Teatru Naumionego za propagowanie kultury regionalnej w spektaklach i warsztatach teatralnych.
Robert Bondara za choreografię do spektaklu „Szeherezada/Medea” (jednoaktówek baletowych: „Szecherezada” Nikolaja Rimski-Korsakowa, „Medea” Samuela Barbera) we własnej reżyserii w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Krystyna Krzyżanowska-Łoboda za przygotowanie chóru do spektakli: „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak oraz „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Jacek Łumiński za choreografię do spektaklu „CPH4” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
Antoni Gryzik za rolę drugoplanową Ojca Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu. Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Komedia „Nikt nie jest doskonały”
    2018-01-29

    Komedia „Nikt nie jest doskonały”

    Komedia „Nikt nie jest doskonały” S. Williamsa będzie grana 10 marca 2018 o godz. 19:30 w ...

    Sezon na ogródki letnie od kwietnia
    2019-03-21

    Sezon na ogródki letnie od kwietnia

    Sezon na ogródki letnie pod gołym niebem rozpocznie się w kwietniu!

    Bractwo Śródziemia i Książnica Beskidzka zapraszają!
    2019-03-15

    Bractwo Śródziemia i Książnica Beskidzka zapraszają!

    Bractwo Śródziemia i Książnica Beskidzka mają zaszczyt zaprosić na wielkie Ogólnopolskie C...

      Popularne Artykuły


      Podejrzany o zgwałcenia i kradzieże poszukiwany
      2019-03-19

      Podejrzany o zgwałcenia i kradzieże poszukiwany

      Tomasz Kosik poszukiwany jest na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia m.in. z...

      BBOSiR zaprasza!
      2019-03-21

      BBOSiR zaprasza!

      Z okazji pierwszego dnia wiosny Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji zachęca do akty...

      Premiera spektaklu pt:" Ty i Ja"
      2019-03-19

      Premiera spektaklu pt:" Ty i Ja"

      Kierownictwo Domu Kultury w Wapienicy serdecznie zaprasza na premierę spektaklu pt:" ...

      Super-Nowa

      ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

      : 784 669 877

      : 602 794 199

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO